Wybieramy oświetlenie dopasowane do rodzaju pomieszczenia

Posted on

Charakter i przeznaczenie naszego pomieszczenia ma wpływ na to jakie zainstalujemy w nim oświetlenie. Zapotrzebowanie na światło będzie zupełnie inne w łazience, inne w salonie, zaś jeszcze inne w sypialni. Każde pomieszczenie rządzą się swoim prawami.

Projektując salon musimy być świadomi, że oświetlenie jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu. W salonie najczęściej przesiadujemy rano oraz po południu, kiedy mamy czas na relaks po pracy. Ogólne oświetlenie może być dla nas zbyt przytłaczające, dlatego też warto zainwestować w dodatkowe.

Pierwszym krokiem w planowaniu oświetlenia jest wybranie głównych punktów, gdzie będzie znajdowało się światło. Oświetlą one jak największą powierzchnię salonu. Lampy na suficie nie będą jednak stwarzać idealnych okoliczności do wypoczynku. Zadbajmy zatem o punktowe oświetlenie, które nie będzie oświetlało całego pomieszczenia ale tylko określone punkty lub elementy w salonie.

Możemy wykorzystać kinkiety lub lampy stojące. Światło znajdujące się w określonych punktach powinno być łagodniejsze i delikatniejsze od ogólnego źródła.

Większość z nas ogląda telewizor przy zgaszonym świetle. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla naszych oczu, dlatego warto zainwestować w delikatne oświetlenie w okolicach ekranu. Możemy także zastosować świtała dekoracyjne, których zadaniem będzie podkreślenie szczególnie interesujących elementów wystroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *